Głosy kobiet uprawiających hazard

Materiał chroniony prawem autorskim

Data oryginalnej publikacji w internecie na www.hazardzisci.info 

Wysłany: 2006-11-16, 07:08

 

Przypominam, że słowa te pochodzą z 1999 roku i wygłoszono je poza granicami Polski.

Iwona – Isia

 

 „The Voices of Women Who Gamble”

„Głosy kobiet uprawiających hazard”

 

„The  Voices of Women Who Gamble”-tłumaczenie jak w temacie.Jest to zapis prezentacji Robrty Boughton z okazji celebracji Miedzynar. Dnia Kobiet, 8 marzec 1999.
Otóż:
95% tego co jest napisane o hazardzie jest oparte na badaniach w których 98% to mężczyźni. Wtedy w 1999r, był tylko jeden raport demograficzny o kobietach- hazardzistkach z Kanady.( raport z 1994.) Już wówczas większość uprawiających hazard, stanowiły kobiety-53%.
Dane z Chicago mówią o ty, że tam między 1994 a 1998 procent kobiet uprawiających hazard wzrósł o 20% i szybko narastał.
Dlaczego? Ważne były czynniki socjo-ekonomiczne- podejmowane ryzyko wiązało się z chęcią szybkiego wygrania gotówki. Czynnikami były: bieda, niskie dochody.
KOBIETY WPADAJĄ W HAZARD SZYBCIEJ I GWAŁTOWNIEJ. Prędzej pożyczają od rodziny, przyjaciół i biorą z pieniędzy domowych. Rzadziej popełniają przestępstwa. Kobiety preferują gry losowe, mężczyźni- gry wymagające umiejętności np. gry karciane.
W artykule mówi się o tańszym koszcie gry na automatach.
Jako czynniki wspomagające i towarzyszące- zdrowotne wymienia się:
1.doswiadczenia życiowe i komplikacje psychiatryczne, traumatyczne dzieciństwo, chaotyczne małżeństwa, komplikacje zdrowotne typu: depresje.
2.Hazard staje się ucieczką od problemów. Porównuje się go do substancji odurzających, służących do zmiany nastrojów typu euforia, podniecenie, dreszczyk emocji i napięcie.
„Bycie w akcji” odsuwa problemy na bok.
HAZARD jest jak anastetyk, który hipnotyzuje.
3.Czynniki socjalne-ucieczka od samotności i wypełnianie emocjonalnych potrzeb. Mowa jest „wyzwalaczach” typu: poczucie izolacji o którym mówią  kobiety. O nudzie-43% i samotności i izolacji 47%.
Terapeuci kierunkują się do ważności relacji i związków w psychologicznym życiu kobiet.
4. Kobiety stanowią większość przy automatach-interakcja z innymi grającymi jest minimalna, duże poczucie socjalnego komfortu.
5.inaczej jest w kasynie: stół- krupier –inni hazardzisci.
6.kobiety potrzebują większego poczucia bezpieczeństwa zarówno fizycznego jak i emocjonalnego.
7.BINGO- zostało wprowadzone do kościoła w późnych latach 20-tych(1920-tych). jako socjalna rozrywka i kobiety zachęcano do niej jako rodzaju aktywności. IRONIĄ jest to, że gra w bingo, która w zamyśle zaczęła się jako redukowanie izolacji kobiety kończy się jako kreowanie samotności jeszcze większej.
7.KOBIETY TO ZALEDWIE 2-7%ANONIMOWYCH HAZARDZISTÓW

8.KOBIETY TO ZALEDWIE 27% KLIENTÓW CENTRÓW TERAPEUTYCZNYCH.
9..Kończę tą relację cytatem: „KOBIETY-HAZARDZISTKI MAJĄ TAKIE SAMO NAPIĘTNOWANIE SPOŁECZNE JAK MĘŻCZYŹNI ALKOHOLICY PARĘ LAT TEMU!!!!”

Streszczenie i tłumaczenie Iwona-Isia